איחור באבחון סרטן

דף הבית >> שאלות ותשובות >> רשלנות רפואית >> איחור באבחון סרטן
רשלנות רפואית - איחור באבחון סרטן
סרטן. עצם קריאת המילה או שמיעתה עשויה להיות מפחידה. ואכן, מדובר במחלה קשה, לעיתים חשוכת מרפא, ששיעור הלוקים בה עולה בהתמדה מדי שנה, בשל תוחלת החיים העולה מחד וריבוי של מזהמים שונים בסביבתנו מאידך.
סרטן הוא למעשה שם קיבוצי למספר מחלות שונות, הפוקדות חלקים שונים של גוף האדם, והמשותף לכולן הוא חלוקת תאים בלתי מבוקרת, שהצטברותה יוצרת גידול. בשל אופיה של המחלה ונטייתם של גידולים שכאלה לשלוח גרורות ולהתפשט ברחבי הגוף, ישנה חשיבות עליונה לגילוי וטיפול מוקדם. גילוי סרטן בשלבים מאוחרים פוגע ביכולת לטפל במחלה ואף מוביל למוות.

גילוי המחלה בגופו של אדם תלוי בפנייה לקבלת טיפול רפואי מצידו של אותו אדם, החושד שדבר מה אינו כשורה אצלו. עם זאת, על מנת לקבל אבחנה סופית ולהתחיל בטיפול, נדרשת גם פעולה מצד הרופא אליו פנה אותו אדם. לעיתים, חוסר עירנות של רופא או טעות בפענוח תסמינים שונים עלולים להוביל לגילוי מאוחר של המחלה ולפגיעה קשה בחולה. ישנם מקרים שבהם שגיאות אלו גם יעלו כדי רשלנות רפואית, המזכה את אותו אדם ואת קרובי משפחתו בפיצוי, בשל הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מכך.
עם זאת, חשוב להדגיש כי מקרים של רשלנות רפואית בגילוי סרטן נחשבים למורכבים יחסית מבחינה משפטית. להלן יידונו אופן ניהולה של תביעה שכזו והגורמים המשפיעים על גובה הפיצוי במקרים כאלה.
כיצד יש לנהוג במקרה שבו אובחן סרטן באיחור?
בראש ובראשונה, בשל מורכבותן של תביעות מסוג זה, חשוב לפנות לייעוץ משפטי, מטעם עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית בפרט ובתביעות בעניין גילוי מאוחר של סרטן בפרט. הפנייה לעורך הדין יכולה להיעשות על ידי האדם שלקה בסרטן, או על ידי קרובי משפחתו (בני זוג, ילדים), במקרה שהחולה הלך לעולמו. פנייה מוקדמת ככל האפשר לעורך דין תסייע לנפגעי הגילוי המאוחר למצות את זכותם לפיצוי, כתוצאה מרשלנותו של הרופא המטפל.
מהם השלבים של הטיפול בתביעת הרשלנות הרפואית?
בשלב הראשון, על מנת לטפל בתביעה בצורה המיטבית, יידרשו החולה ומשפחתו לאסוף ולהעביר לעורך הדין את כל המסמכים הרפואיים הנוגעים למצבו הבריאותי של החולה, החל מהתקופה שטרם גילוי המחלה, ולהמשיך ולשמור תיעוד רפואי, ככל שהטיפול הרפואי עדיין ניתן. כמו כן, יש להעביר לעורך הדין מסמכים הנוגעים להכנסתו של החולה לפני שחלה ובמהלך הטיפול בו. מסמכים אלה יסייעו לעורך הדין להעריך את מידת הנזק הכספי שנגרם לחולה ולמשפחתו, כתוצאה מהאיחור באבחון מחלת הסרטן.
בהמשך, יעביר עורך הדין את החומר הרפואי לעיונו של אונקולוג מומחה מטעמו. הרופא המומחה יעיין בחומר ויקבע האם לדעתו ישנה רשלנות כלשהי של הרופא המטפל, אשר הובילה לאבחון המאוחר של הסרטן. אם הרופא המומחה יקבע כי היתה רשלנות רפואית, הוא יבדוק את החולה, ככל שניתן, ויכין חוות דעת רפואית מטעמו. בחוות דעת זו, יקבע הרופא מה דרגת הנכות שהוא סבור כי יש להעניק לחולה, בשל מחלתו, ואיזה חלק מנכות זו נובע מהטיפול הרשלני והאיחור בגילוי הסרטן.
לאחר קבלת חוות דעתו של הרופא המומחה, עורך הדין יגיש תביעה לבית המשפט ויצרף אליה את חוות הדעת. במהלך ניהול התביעה בבית המשפט, החולה ותיקו הרפואי יעברו בדיקה נוספת, על ידי מומחים רפואיים נוספים בתחום האונקולוגיה מטעם הנתבע ובית המשפט. לבסוף, יעיין בית המשפט בכל חוות הדעת הרפואיות ויקבע מה דרגת הנכות שהוא סבור כי נגרמה לחולה, כתוצאה מהאיחור באבחון.
כיצד נקבע סכום הפיצוי?
סכום הפיצוי לו זכאי החולה נגזר מדרגת הנכות שנקבעה לו, כתוצאה מהאיחור באבחון הסרטן, בשקלול עם גורמים נוספים כגון גיל, מצב רפואי קודם, תחום עיסוק ועוד. לאחר קביעת דרגת הנכות על ידי בית המשפט, הוא יקבע גם מה סכום הפיצוי לו יזכה החולה בשל כל אחד מראשי הנזק הרלוונטיים: הוצאות רפואיות אל מעבר לסל הבריאות, הוצאות עבור עזרת הזולת, הוצאות בשל ניידות, הוצאות להתאמת דיור, הפסדי שכר לעבר, אבדן כושר השתכרות בעתיד וכן כאב וסבל. בנוסף, ישנה אפשרות לפסיקת פיצוי גם בשל קיצור או אבדן תוחלת החיים.
פיצוי נוסף שעשוי להיפסק על ידי בית המשפט הוא פיצוי לשאריו של החולה, בן זוגו וילדיו, לאחר פטירתו. פיצוי זה ניתן בגין אבדן תמיכה של מפרנס המשפחה, כאחוז מסוים מהכנסתו החודשית של החולה שנפטר.
 
לסיכום, הטיפול בתביעות בתחום הרשלנות הרפואית נחשב למורכב ומסובך. לכן, כפי שהוסבר לעיל, מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לעורך הדין שבקיא בתחום. ייעוץ משפטי מתאים יסייע לחולה הסרטן ולמשפחתו לקבל את סכום הפיצוי המקסימאלי, בשל האיחור באבחון מחלת הסרטן, ואף לקצר את משך הטיפול בתביעה.
 
 
 
 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus