איך נצמצם את הפגיעה בתאונת דרכים

דף הבית >> שאלות ותשובות >> ניהול תביעת תאונת דרכים >> איך נצמצם את הפגיעה בתאונת דרכים
איך נצמצם את אפשרות לפגיעה בתאונת דרכים??

(המידע מתוך אתר האינטרנט של משטרת ישראל.)

חגורות ומושבי בטיחות - חגורות הבטיחות הן אחד האמצעים היעילים ביותר לצמצום הפגיעה ביושבי הרכב בעת תאונה. הן מיועדות למנוע מיושבי הרכב לפגוע בחלקים קשים בחלל הרכב. המצאותן של כריות אוויר, לא רק שלא פוטרות מחגירת חגורות, אלא אף מחייבת ביתר שאת את חגירת החגורות.

בעת תאונה, אפילו תאונה יחסית קלה, נפתחות הכריות במהירות רבה והמכה שלהן עלולה לגרום לפציעה ובמקרים נדירים גם למוות. לעומת זאת, צירוף של חגורות הבטיחות וכריות אוויר מוכיח עצמו כיעיל ביותר בהצלת חיים רבים! החוק מחייב לחגור חגורת בטיחות גם במושב האחורי בכל רכב פרטי משנת ייצור 1987 ואילך. את הילדים הקטנים יש לרסן במושב האחורי כבר במכוניות משנת ייצור 1983.
 
מבלי לפגוע באמור לעיל, בכל רכב בו מותקנות חגורות בטיחות על ידי היצרן, ולא משנה מאיזו שנת ייצור, חובה לחגור חגורת בטיחות. נוסע שאינו חגור במושב האחורי עלול, בעת תאונה או בעת בלימה חזקה, להינזק מעצמים בתוך הרכב , להיזרק מהרכב החוצה או קדימה לעבר יושבי המושבים הקדמיים. היושב מאחור חשוף לסכנה גם בשל העובדה שאינו מודע לתגובת הנהג כמו הנוסע שיושב ליד הנהג.
 
אשה בהריון חשופה לפגיעה בעת תאונה או בלימה חזקה, כמו כל נוסע אחר ברכב. חגורת הבטיחות המגנה על האשה - מגנה גם על העובר. את החגורה האופקית יש לייצב מתחת לבטנה של ההרה. כך בטוח יותר. רופאים וגינקולוגים ממליצים להימנע מנהיגה ככל האפשר בחודשים השמיני והתשיעי להריון, בגלל סמיכות הבטן הגדולה להגה. במקרה של ספק, יש להתייעץ עם רופא.

חגורה או מושבי בטיחות לילדים - בדרך כלל, עדיף שהילד יישב במושב האחורי של מכונית פרטית, מוגן בחגורה או במושב בטיחות בהתאם לממדי גופו. אך אם מדובר בהסעת ילד ברכב מסחרי (שבו אין מושב אחורי בתא הנהג) או בהסעת פעוט כשהמבוגר היחיד ברכב נוהג - ניתן להסיע את הילד במושב הקדמי, שהוא יושב במושב בטיחות או חוגר חגורה - לפי ממדי גופו.
 
עדיין, מבחינת בטיחותית, יש עדיפות להסעת ילד מאחור. ברכב שמותקנת בו כרית אוויר מתנפחת לפני מושב נוסע שליד נהג - אין להסיע ילד במושב הקדמי. אם הכרית תופעל בעת תאונה - היא מסכנת את הילד. ניתן להושיב ילד במושב בטיחות במושב הקדמי ברכב בו מותקנות כריות אוויר מלפנים - אך ורק בתנאי שפעולת הכרית בוטלה!

ההבדל בין מושב בטיחות לכיסא מגביה (BOOSTER) הוא שבמושב בטיחות הילד נקשר עם חגורות המושב ואילו המושב מרוסן לרכב בעזרת חגורות הבטיחות המקוריות של הרכב. במושב מגביה הילד נקשר ישירות עם חגורות הבטיחות של הרכב.

מושב בטיחות לתינוק (מלידתו עד גיל שנה) - התינוק צריך להיות על הכיסא בתנוחת שכיבה- למחצה. את מושב הבטיחות יש להתקין במהופך לכיוון הנסיעה. באופן זה, כל גופו של התינוק נתמך במושב וראשו אינו נע קדימה בעת בלימת הרכב (ולא נגרם נזק לחוליות הצוואר).
 
התינוק יושב במושב הבטיחות כשהוא חגור בחגורות מיוחדות והמושב מעוגן לגוף המכונית בחגורת הבטיחות הרגילה. אין להושיב תינוק במושב הקדמי ברכב, כשלפניו מותקנת כרית אויר (AIRBAG). התנפחות הכרית מסכנת מאוד את התינוק היושב כשגבו לכיוון הנסיעה. בתנאים אלה, יש לבטל את פעולת כרית האוויר, או להושיב את התינוק במושב האחורי ברכב.

מושב בטיחות לפעוט (מגיל שנה עד גיל 3) - הפעוט יושב במושב בטיחות בתנוחת ישיבה רגילה, כשפניו לכיוון הנסיעה. גם במושב זה יש חגורות בטיחות הצמודות לגופו וננעלות באבזם. חשוב שהחגורות תהיינה צמודות לפעוט, אך לא בלחץ. המושב מעוגן לרכב באמצעות חגורות הבטיחות הרגילות המותקנות ברכב. ניתן להושיב את הפעוט במושב זה, מלפנים או מאחור. רצוי להושיבו מאחור.

מושב בטיחות לילד הקטן (מגיל 3) - הילד יושב במושב ההגבהה (BOOSTER) ומרותק לגוף הרכב ביחד עם המושב באמצעות חגורת הבטיחות הרגילה של הרכב . יש להקפיד שגובה מושב ההגבהה יאפשר לחגורת הבטיחות לעבור מכתפו של הילד לאזור המותניים (יש מושב הגבהה שגובהו ניתן לכיוונון). אסור שהחגורה תחלוף לפני ראשו או צווארו של הילד. במידה והילד קטן גוף או שהחגורה מונחת על צווארו - יש להמשיך ולהושיבו במושב בטיחות.

חגורת בטיחות לילד הגדול - ניתן לחגור גם ילד גדול בחגורת הבטיחות הרגילה של המכונית, בתנאי שהיא עוברת מן הכתף אל המותניים (ולא מול הפנים, הצוואר או מתחת לבית השחי). יש חגורות שגובהן ניתן לכיוונון על ידי שינוי במיקום נקודת העיגון העליונה ברכב. באופן כזה ניתן להושיב ילד מלפנים או מאחור, ונוח להגן עליו בחגורת הבטיחות המותקנת ברכב.


נהיגת חורף
 
אגף התנועה מבקש מציבור הנהגים להקפיד ולהתאים את נהיגתם לתנאי הדרך. יש לזכור, כי גשמים ראשונים מעלים על פני הכביש חומרים שומניים המקטינים את מקדם החיכוך של הצמיגים עם הכביש, פוגעים באחיזת הצמיגים ועלולים לגרום להחלקה ואיבוד שליטה של הרכב. לפניכם מספר עצות לנהיגת חורף בטוחה:

1. בדיקת תקינות לחץ אויר בצמיגי הרכב.

2. בדיקת תקינות המגבים ולוודא כי הגומי אינו יבש או פגום.

3. ניקוי שמשות הרכב לצורך הטבת תנאי הראות.

4. ניקוי פנסי הרכב במטרה לראות ולהראות.


עצות בעת הכניסה לרכב:

1. הסרת פרטי לבוש המסרבלים ופוגעים בחופש התנועה של הנהג ועלולים לפגוע ביעילות פעולת חגורת הבטיחות.
 
2. מומלץ לנהג רכב אשר חובש כובע להסיר אותו, שכן, הדבר עלול לפגוע בשדה הראייה.

3. יש להקפיד ולאחוז את ההגה בשתי ידיים - במיוחד כשיש הצטברות מים על הכביש, הפוגעת בתנאי הכביש ועלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.

4. יש להמנע מחימום יתר של פנים הרכב אשר עלול לגרום להרדמות הנהג. מומלץ להשאיר חרך בחלון הרכב על מנת לאפשר אוורור בתא הנוסעים ולמנוע הצטברות אדים על השמשה הקדמית.

עצות בעת נהיגת הרכב:

1. התאמת מהירות הנסיעה של הרכב לתנאי הדרך, במיוחד בעת ביצוע פניות וכניסה לעקומות כביש.

2. יש לשמור מרחק מהרכב שלפניך, ולבלום מיד כאשר פנסי הרכב שלפניך נדלקים.
 
3. יש להמנע ככל הניתן משיחות בטלפון הנייד - גם אם ברכב מותקנת דיבורית.

4. המנעו מביצוע פניות פתאומיות ועקיפות מסוכנות, בפרט בתנאי ראות קשים. שמרו על סבלנות וסובלנות כלפי הנוהגים סביבכם. 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus