מדריך לחתימת הסכם שכר טרחה

דף הבית >> מדריכים לנפגע >> מדריך לחתימת הסכם שכר טרחה
 
 
 
מדריך לחתימה על שכר טרחה עם עורך דין בתביעות נזיקין
 
הסכם שכר טרחה, הינו למעשה "חוזה" "הסכם לקבלת שירותים" בין עורך הדין לבין הלקוח. ההסכם מסדיר את כל ההסכמות, החובות והזכויות בין עורך הדין לבין הלקוח, במסגרת ניהול התיק.
על מבקש השירות המשפטי ("הלקוח"), לוודא שהסכם שכר-הטרחה מפרט, בין היתר, את העניינים הבאים:
-         הגדרת הלקוח: שם הלקוח ומספר תעודות זהות, אם הלקוח הינו עזבון, לרשום את שמות כל היורשים.
-         תאריך החתימה על ההסכם.
-         הסיבה שבגינה מתבקש הטיפול, כגון: תאונת דרכים, תאונת עבודה, רשלנות רפואית.
-         יש לוודא שבהסכם נרשם תאריך האירוע בגינו מתבקש השירות המשפטי. עניין זה חשוב במיוחד כשיש מספר תאונות שנמסרו לטיפול.
-         יש לבדוק היקף הטיפול המשפטי שיתבצע כנגד הסדר שכר הטרחה שסוכם. האם ההסדר כולל טיפול בתביעה נגד בטוח לאומי, האם כולל ההסדר טיפול בערעור על החלטה בית המשפט (ככל שיוחלט להגיש ערעור), האם ההסדר כולל טיפול בהוצאה לפועל (ככל שהדבר נדרש, לצורך גבית כספים שנפסקו בפסק הדין).
-         מהו המנגנון בהסכם, אם הלקוח מבקש לבטל את הייצוג טרם סיום הטיפול בתיק (איזה סכום על הלקוח לשלם לעורך הדין- מחצית מהתיק, מלוא התיק).
-         מתי ישולם שכר הטרחה (באמצע ההליך, בסוף ההליך).
 
לאחר שהלקוח בחן שכל העניינים שהוזכרו לעיל, מופיעים בהסכם שכר-הטרחה באופן ברור, מומלץ לפעול, כדלקמן:
-          לקרוא את ההסכם מתחילתו ועד סופו.
-         לבדוק שהוא הבין את כל הכתוב בו ואם אינו מבין, לבקש מעורך הדין שיסביר לו את האמור.
-         אם ישנם חלקים בהסכם שאינם מקובלים על הלקוח, עליו להפנות את תשומת ליבו של עורך הדין לכך ולבקש לתקן את ההסכם בהתאם, בטרם חתם על ההסכם.
-         והכי חשוב לזכור- לבקש מעורך הדין העתק של ההסכם החתום, ולשמור את העתק במקום נגיש על מנת שהלקוח יוכל לעיין בו אם יידרש לכך בעתיד (ניתן לסרוק את ההסכם).
 
הדרכים לתשלום שכר טרחה:
1.      תשלום לפי שעות עבודה- נקבע מראש סכום עבור כל שעת עבודה של עורך הדין על התיק. ניתן לקבוע סכום שונה עבור שעת עבודה, בגין טיפול של עורך דין בכיר או שותף, עורך דין שכיר ומתמחה. דרך זו מחייבת אמון בין עורך הדין לבין הלקוח, שיחייב בדיוק עבור השעות בהן עבד וטיפל בתיק. במקרה כזה עורך הדין יגיש ללקוח פירוט של השעות שהקדיש לתיק ומה נעשה במסגרתן.
2.      תשלום בסכום קבוע מראש (fix price)- עורך הדין כשיקבל לידיו את התיק, יעריך את העבודה הכרוכה בטיפול, ויקבע עם הלקוח סכום מראש עבור עבודתו. בדרך זו יש סיכון הן לעורך הדין והן ללקוח, שכן לא ניתן בוודאות לדעת מראש, מהי העבודה הצפויה בתיק, כמה דיונים ידרשו בבית המשפט, והאם ידרשו שעות עבודה מעבר לשעות שהעריך עורך הדין מלכתחילה.
3.      תשלום מבוסס הצלחה לפי אחוזים מתוך הסכום שיתקבל בסיום התיק- זוהי הדרך הנפוצה ביותר, בחתימה על הסכמי שכר טרחה, בתביעות נזיקין. היתרון של דרך זו הוא שלעורך הדין וללקוח, יש למעשה, אינטרס משותף, והוא קבלת הפיצוי המקסימאלי. ככל שהפיצוי גבוה יותר, כך הלקוח ועורך הדין ירוויחו יותר.
הסכם שכר טרחה בעקבות תאונת דרכים:
 
בתביעה בעקבות תאונת דרכים, שכר הטרחה יכול להיקבע אך ורק באחד או יותר מהדרכים הבאות:
-         סכום קבוע וידוע מראש.
-         אחוזים כמפורט בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לפי הדרוג הבא:
8% אם הפיצוי מתקבל בפשרה לפני הגשת תביעה לבית המשפט.
11% כאשר הפיצוי מתקבל בפשרה לאחר הגשת תביעה לבית המשפט.
13% כאשר הפיצוי מתקבל לאחר פסק דין.
 
הסכם שכר טרחה בעקבות ארוע נזיקי:
 
בתביעות בעקבות אירוע נזיקי, כגון: תאונת עבודה, תאונה ברחוב, תאונת תלמידים ורשלנות רפואית, על-פי רוב, שכר טרחת עורך-דין נקבע באחוזים מכל סכום שייפסק ללקוח או שיסוכם בפשרה ("לפי הצלחה"), כאשר סכומים אלו משתנים בין עורכי הדין השונים ובשים לב למורכבות התיק. 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus