תאונת תלמיד בקטטה

דף הבית >> שאלות ותשובות >> תאונת תלמידים >> תאונת תלמיד בקטטה
תאונת תלמיד בקטטה
 
ילדים, תלמידי בית ספר וצעירים נוטים לעיתים להסתבך בקטטות ואף להיפצע בהן. בין אם הקטטות פרצו באשמתם או שלא, ייתכן שניתן לתבוע פיצוי בשל הפגיעות שנגרמו בקטטה, ממספר גורמים שונים. להלן יפורטו מספר אפשרויות לקבלת פיצוי, עבור נזקים שנגרמו לתלמיד בקטטה.
פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים (ביטוח תלמידים)
לפי חוק הבריאות הממלכתי, כל התלמידים במוסדות חינוכיים מבוטחים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. פוליסה זו נועדה להעניק פיצוי לתלמידים שנפגעו בתאונות, אשר אינן מכוסות ביטוחית על ידי הסדר חוקי אחר במדינה.
מרבית ההורים כלל אינם מודעים לקיומה של פוליסה זו, אולם סכום הכסף שניתן לתבוע במסגרתה עשוי להיות נכבד ולסייע משמעותית להורים שילדיהם נפצעו בקטטה.

מי מבוטח: הפוליסה חלה על כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם. לכן, במסגרה מבוטחים תלמידי גני הילדים, הפעוטונים ומעונות היום המופעלים על ידי הרשויות המקומיות, התלמידים הלומדים במוסדות חינוך, תלמידי סמינרים למורים ותלמידי ישיבות עד גיל 45.
מתי ואיפה הפוליסה חלה: פוליסת ביטוח התלמידים חלה בכל מקום ובכל שעה, גם בחופשות מבית הספר, לרבות בחופש הגדול, ואף כאשר התלמיד נמצא בחו"ל.
איזה סוגים של נזקים מכסה הפוליסה: הפוליסה מזכה בפיצוי בשל נכות צמיתה, נכות זמנית ואף מוות שנגרמו בקטטה וכן בהחזר הוצאות עבור אמצעי עזר רפואיים וטיפולי שיניים.
האם זה משנה באשמת מי החלה הקטטה? לא. הפוליסה לא קובעת שצריך להוכיח מי אשם בפגיעה שנגרמה לתלמיד. סכום הפיצוי מגיע לתלמיד כל עוד יוכיח את עצם קיומה של הקטטה ויציגו תיעוד רפואי מתאים, המעיד על הפגיעות שנגרמו לו כתוצאה ממנה. זהו מעין ביטוח חובה לתלמידים, בדומה לביטוח החובה לכלי הרכב שלנו.
עד מתי אפשר להגיש תביעה: ככל תביעה כלפי פוליסת ביטוח, התביעה מתיישנת לאחר 3 שנים מיום הקטטה, או מיום גילוי הנזק, לפי העניין. אולם, מאחר שלרוב מדובר בקטינים, שטרם הגיעו לגיל 18, התביעה לגביהם תתיישן רק בחלוף שלוש שנים מיום הגיעם לגיל 18. כלומר, במסגרת פוליסת ביטוח תלמידים, ניתן לתבוע פיצוי על נזקים שנגרמו לתלמיד קטין בקטטה כלשהי, עד להגיעו של התלמיד הנפגע לגיל 21.
תביעת פיצוי בשל רשלנות בית הספר
בנוסף לתביעה כנגד פוליסת הביטוח, ייתכן שניתן יהיה להגיש גם תביעה כנגד בית הספר עצמו.
התנאים להגשת תביעה כנגד בית הספר במקרה של קטטה
  • הקטטה התרחשה בין כתלי בית הספר, או בקשר לפעילותו לדוגמא בעת טיול שנתי.
  • התרשלות: כאן, בניגוד לתביעה כנגד פוליסת הביטוח, יש להוכיח אשם כלשהו. כלומר, יש להוכיח התרשלות מצד בית הספר בשמירה על התלמיד מפני קטטה, או אי מילוי של חובה כלשהי המוטלת עליו בחוק, אשר כתוצאה ממנה פרצה הקטטה. העיקרון העומד בבסיס תביעות אלו הוא כי מחובתו של בית הספר, כמוסד חינוכי שאחראי על קטינים, לשמור על בטיחותם ולהגן עליהם מפני אלימות. לכן, הפרה של חובה זו עשויה לזכות את התלמיד הנפגע בפיצוי.
במסגרת תביעה שכזו, יידרשו התלמיד והוריו (שמצטרפים לתביעה כתובעים, בהיותם אפוטרופוסים של התלמיד הקטין) להוכיח פגם כלשהו בהתנהלותו של בית הספר, למשל הימנעות מהצבת מורים להשגחה על התלמידים במהלך ההפסקות, אי מניעת כניסת גורמים זרים לבית הספר, אי מניעת הכנסת אולרים לבית הספר, אי מניעת ריב, יצירת אוירה המעודדת אלימות וכדומה.
עוד יצוין, כי האמור לעיל תקף גם לגבי תביעה כנגד כל מוסד אחר שבו התרחשה הקטטה, כגון מתנ"ס, מועדון, תנועת נוער, חוג ועוד.
אופן קביעת סכום הפיצוי
הפיצוי שעשוי להתקבל בתביעה כנגד בית הספר כולל ראשי נזק שונים, כגון הוצאות רפואיות מעבר לסל הבריאות, הוצאות עבור עזרת הזולת, הוצאות בשל ניידות, הוצאות להתאמת דיור, הפסדי שכר (ככל שרלוונטי), אבדן כושר השתכרות בעתיד וכן כאב וסבל. לבסוף, מאחר שהתלמיד שנפגע הוא לרוב קטין, שנסמך על שולחנם של הוריו, סביר להניח שגם להם נגרמו הוצאות בשל פציעתו, כגון הפסדי שכר, הוצאות ניידות ואף נזק נפשי משני, בשל כך שהיו עדים לתאונה, או אף בשל הקושי שנגרם להם כתוצאה מהטיפול בבנם הנכה. גם בגין הוצאות אלה ניתן יהיה לתבוע פיצוי מבית הספר.
סכום הפיצוי נגזר מדרגת הנכות שתיקבע לתלמיד, כתוצאה מהפציעות שנגרמו לו בקטטה. דרגת הנכות נקבעת על ידי מומחים רפואיים, בתחומים השונים הרלוונטיים לפציעות הללו, למשל נוירולוג, אורתופד, פסיכיאטר, רופא אף אוזן גרון, רופא שיניים ועוד. חוות דעתם של הרופאים נסמכת הן על בדיקת התלמיד והן על עיון במסמכיו הרפואיים. משכך, ישנה חשיבות עליונה לשמירת כל המסמכים והתיעוד הרפואי, החל מיום הקטטה, לרבות צילומים של הפציעות, ככל שניתן לצלמן. בדרך זו, יקל על התלמיד והוריו להוכיח מהם הנזקים שנגרמו בקטטה ואת מידת החומרה שלהם.
אשם תורם: בעת קביעת סכום הפיצוי בתביעה כנגד בית הספר, בית המשפט מתחשב בקיומו של "אשם תורם" מצד התלמיד הנפגע. הקביעה כי קיים אשם תורם בשיעור מסוים תגרום להפחתת סכום הפיצוי. לדוגמה, בית המשפט עלול לקבוע כי בשל השתוללות, חוסר שימת לב להוראות מורים ומדריכים וכדומה, יש לתלמיד אשם תורם בשיעור של 10% בהתרחשותה של הקטטה. במצב כזה, יקוזזו 10% מסכום הפיצוי הסופי שייפסק לתלמיד.
ייעוץ של עורך דין
מומלץ מאד לפנות מוקדם ככל האפשר לייעוץ של עורך דין, המתמחה בדיני הנזיקין ובפרט בייצוג תלמידים שנפגעו בקטטות. עורך הדין ידע להנחות את הקטין הנפגע ואת הוריו באשר לאופן ההתנהלות הרצוי, החל ממועד הקטטה, לרבות סוג התיעוד שעליהם לשמור. עורך הדין גם ידע אילו גופים עשויים להיות אחראים לקטטה ומאילו גופים ניתן לתבוע פיצוי עבור הנזקים שנגרמו בה. ייעוץ מוקדם ומתאים של עורך דין יסייע לקטין ולהוריו לממש במלואה את זכותם לפיצוי, בשל הנזקים שנגרמו כתוצאה מקטטה.
 
 
 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus