תאונה בגן ילדים

דף הבית >> שאלות ותשובות >> תאונת תלמידים >> תאונה בגן ילדים
תאונה בגן הילדים

ילדינו הקטנים הולכים לגן הילדים אשר מעשיר את עולמם ומלמדם כל יום דברים חדשים ומופלאים. אך בצד הצורך הפדגוגי, על הגננת והסייעת מוטל התפקיד הקשה של שמירת ביטחונם ובריאותם של ילדי הגן, הן במהלך השהות בגן והן במהלך השהות בחצר. אין ספק שמדובר במשימה קשה, שכן הילדים קטנים, ועדיין אי אפשר לסמוך עליהם שינקטו באחריות הראויה, ולא יעשו מעשים פזיזים המסכנים אותם ואת ילדי הגן הנוספים.
במסגרת הגן יכולים הילדים להיפגע בצורה קשה ביותר, ואף נגרמות להם נכויות חמורות בגין הפציעה, כגון, נפילה ממתקן גבוה בחצר, פגיעה מחפץ שנזרק על-ידי ילד, פגיעה מילד מכה ונושך ועוד.
 בנוסף לאלו, ילדי הגן יכולים להיפגע פגיעה מינית מילד נוסף, או מילד גדול יותר, הנמצא בסביבות הגן (ישנם גנים בתוך בתי ספר)  
עת ילד נפגע במסגרת הגן, ניתן לתבוע פיצוי ממספר גורמים עבור נזקיו, כדלקמן:

פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים (ביטוח תלמידים(

לפי חוק הבריאות הממלכתי, כל התלמידים במוסדות חינוכיים מבוטחים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. פוליסה זו נועדה להעניק פיצוי לתלמידים שנפגעו בתאונות, אשר אינן מכוסות ביטוחית על ידי הסדר חוקי אחר במדינה .מרבית ההורים כלל אינם מודעים לקיומה של פוליסה זו, אולם סכום הכסף שניתן לתבוע במסגרתה עשוי להיות נכבד ולסייע משמעותית להורים שילדיהם נפצעו בגן.
מי מבוטח: הפוליסה חלה על כל תלמיד שזכאי לחינוך חינם. לכן, במסגרה מבוטחים תלמידי גני הילדים, הפעוטונים ומעונות היום המופעלים על ידי הרשויות המקומיות, התלמידים הלומדים במוסדות חינוך, תלמידי סמינרים למורים ותלמידי ישיבות עד גיל 45.
מתי ואיפה הפוליסה חלה: פוליסת ביטוח התלמידים חלה בכל מקום ובכל שעה, גם בחופשות מבית הספר, לרבות בחופש הגדול, ואף כאשר התלמיד נמצא בחו"ל.
איזה סוגים של נזקים מכסה הפוליסה: הפוליסה מזכה בפיצוי בשל נכות צמיתה, נכות זמנית ואף מוות שנגרמו במסגרת בית הספר וכן בהחזר הוצאות עבור אמצעי עזר רפואיים וטיפולי שיניים.
האם זה משנה באשמת מי נגרמה הפגיעה? לא. הפוליסה לא קובעת שצריך להוכיח מי אשם בפגיעה שנגרמה לתלמיד. סכום הפיצוי מגיע לתלמיד כל עוד יוכיח את עצם קיום הארוע ויציגו תיעוד רפואי מתאים, המעיד על הפגיעות שנגרמו לו כתוצאה ממנו. זהו מעין ביטוח חובה לתלמידים, בדומה לביטוח החובה לכלי הרכב שלנו.
עד מתי אפשר להגיש תביעה: ככל תביעה כלפי פוליסת ביטוח, התביעה מתיישנת לאחר 3 שנים מיום הארוע, או מיום גילוי הנזק, לפי העניין. אולם, מאחר שלרוב מדובר בקטינים, שטרם הגיעו לגיל 18, התביעה לגביהם תתיישן רק בחלוף שלוש שנים מיום הגיעם לגיל 18. כלומר, במסגרת פוליסת ביטוח תלמידים, ניתן לתבוע פיצוי על נזקים שנגרמו לילד בגן הילדים, עד להגיעו לגיל 21.
תביעת פיצוי בשל רשלנות בגן
בנוסף לתביעה כנגד פוליסת הביטוח, ייתכן שניתן יהיה להגיש גם תביעה כנגד הגן עצמו, או כנגד מספר גורמים נוספים שהיו אחראיים על הילד בעת התרחשות התאונה.
התנאים להגשת תביעה כנגד הגן
  • הארוע התרחש בין כתלי הגן או בקשר לפעילותו של הגן.
  • התרשלות: כאן, בניגוד לתביעה כנגד פוליסת הביטוח, יש להוכיח פגם בהתנהלות צוות הגן או מפקחיו. כלומר, יש להוכיח התרשלות מצד הגן בשמירה על הילד מפני סכנה, או אי מילוי של חובה כלשהי המוטלת עליו בחוק, אשר כתוצאה ממנה ארע מקרה הרשלנות. העיקרון העומד בבסיס תביעות אלו הוא כי מחובתו של צוות הגן, כמוסד חינוכי שאחראי על קטינים, לשמור על בטיחותם ולהגן עליהם מפני סכנות. לכן, הפרה של חובה זו עשויה לזכות את הילד הנפגע בפיצוי.
אופן קביעת סכום הפיצוי
הפיצוי שעשוי להתקבל בתביעה כנגד הגן כולל ראשי נזק שונים, כגון הוצאות רפואיות מעבר לסל הבריאות, הוצאות עבור עזרת הזולת, הוצאות בשל ניידות, הוצאות להתאמת דיור, הפסדי שכר (ככל שרלוונטי), אבדן כושר השתכרות בעתיד וכן כאב וסבל. לבסוף, מאחר שהילד שנפגע הוא קטין, שנסמך על שולחנם של הוריו, סביר להניח שגם להם נגרמו הוצאות בשל פציעתו, כגון הפסדי שכר, הוצאות ניידות ואף נזק נפשי משני, בשל כך שהיו עדים לתאונה, או אף בשל הקושי שנגרם להם כתוצאה מהטיפול בבנם הנכה. גם בגין הוצאות אלה ניתן יהיה לתבוע פיצוי מהגן.
סכום הפיצוי נגזר מדרגת הנכות שתיקבע לילד, כתוצאה מהפציעות שנגרמו לו. דרגת הנכות נקבעת על ידי מומחים רפואיים, בתחומים השונים הרלוונטיים לפציעות הללו, למשל נוירולוג, אורתופד, פסיכיאטר, רופא אף אוזן גרון, רופא שיניים ועוד. חוות דעתם של הרופאים נסמכת הן על בדיקת הילד והן על עיון במסמכיו הרפואיים. משכך, ישנה חשיבות עליונה לשמירת כל המסמכים והתיעוד הרפואי, החל מיום התאונה, לרבות צילומים של הפציעות, ככל שניתן לצלמן. בדרך זו, יקל על הורי הילד נפגע להוכיח מהם הנזקים שנגרמו בתאונה ואת מידת החומרה שלהם.


ייעוץ של עורך דין - מומלץ מאד לפנות מוקדם ככל האפשר לייעוץ של עורך דין, המתמחה בדיני הנזיקין ובפרט בייצוג ילדים שנפגעו במסגרת גן הילדים. עורך הדין ידע להנחות את הורי הקטין הנפגע באשר לאופן ההתנהלות הרצוי, החל ממועד הפגיעה, לרבות סוג התיעוד שעליהם לשמור. עורך הדין גם ידע אילו גופים עשויים להיות אחראים לתאונה ומאילו גופים ניתן לתבוע פיצוי עבור הנזקים שנגרמו בה. ייעוץ מוקדם ומתאים של עורך דין יסייע לקטין ולהוריו לממש במלואה את זכותם לפיצוי, בשל הנזקים שנגרמו כתוצאה מתאונה בגן הילדים.  
 
 
 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus