תאונה בשטח ציבורי- שאלות ותשובות

דף הבית >> שאלות ותשובות >> תאונה ברחוב >> תאונה בשטח ציבורי- שאלות ותשובות
נפילה בשטח ציבורי - שאלות ותשובות

​מה יש לעשות מייד לאחר נפילה?

לעיתים בעת שאנו הולכים ברחוב, בשטח ציבורי אנו עלולים למעוד וליפול, בשל סיבות שונות. על אף שאירוע כזה הוא לרוב מפתיע וטראומטי, חשוב לזכור שהתנהלות נכונה כבר מההתחלה תסייע לנופל לקבל את מלוא הפיצוי שמגיע לו, בשל הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהנפילה.

טיפול רפואי ראשוני
בראש ובראשונה חשוב לפנות לטיפול רפואי מתאים, כדי לשמור על הבריאות וגם כדי שיהיה קל יותר להוכיח בהמשך שהנפילה אכן התרחשה, מתי התרחשה ומה חומרת השלכותיה.
העדיפות הראשונה היא להתפנות לטיפול בחדר מיון בבית חולים. במהלך המפגש עם הרופא המטפל שם, חשוב לספר לו בצורה מדויקת ככל האפשר על האופן שבו נגרמה הנפילה - אם בשל זיז בולט במדרכה, אבן שפה שבורה, העדר תאורה מספקת או כל מכשול אחר. כל המידע יירשם על ידי הרופא בגיליון הרפואי ועותק שלו יימסר לנפגע מאוחר יותר, עם השחרור.
גם אם הנפגע החליט שלא לפנות לחדר המיון, עדיין חשוב שיפנה לקבלת טיפול רפואי באופן מיידי, למשל במרפאת טרם או במרכז רפואי אחר של קופת החולים. הימנעות מפנייה לטיפול רפואי בזמן עלולה להכין את הקרקע בהמשך לטענה שלפיה הנפילה כלל לא קרתה במועד שבו טוען הנפגע שקרתה, או שהתוצאות שלה לא היו חמורות כפי שהוא טוען. החשיבות של הטיפול הרפואי המיידי היא אף גדולה יותר, כאשר לא היו עדים לנפילה.
תיעוד מקום הנפילה והפציעות שנגרמו כתוצאה ממנה
 • עדים: חשוב להשיג מיד ולשמור את שמותיהם ופרטי ההתקשרות של עדי ראייה לנפילה, ככל שהיו כאלה.
 • צילום מקום הנפילה: חשוב לצלם את מקום הנפילה ואת המפגע שגרם לה. יש חשיבות עליונה לצילום מיידי, משום שייתכן שממש בסמוך לנפילה המפגע יתוקן ואז יהיה מאד קשה להוכיח מה גרם לנפילה.
 • צילום הפציעות: יש לצלם את כל הפציעות שנגרמו כתוצאה מהנפילה - שפשופים, מכות כחולות, פצעים ועוד. חשוב לצלם ממספר זוויות ומרחקים ולהקפיד שיראו בתמונות את הפנים של הנפגע. הקפדה על כך תאפשר להוכיח בהמשך בקלות רבה יותר מי בדיוק נפצע, היכן ובאיזו חומרה.
מה צריך לעשות בימים שלאחר הנפילה?
המשך הטיפול הרפואי
גם לאחר השחרור מחדר המיון, יש להמשיך בטיפול רפואי רציף, בכל הפציעות והנזקים שנגרמו כתוצאה מהנפילה. כמו כן, חשוב לטפל בכל סוגי הפציעות השונות ולהיעזר ברופאים שונים, לפי תחומי מומחיותם: אורתופדיה, פלסטיקה, רפואת שיניים, נוירולוגיה ועוד.
במהלך כל תקופת הטיפול, יש להקפיד ולשמור כל מסמך ומסמך שמופק על ידי הרופאים המטפלים השונים (הפניות למומחים ולבדיקות, ימי מחלה, מרשמים, סיכומי ביקור, קבלות על רכישת תרופות ואביזרים רפואיים ועוד). מסמכים אלה יסייעו בהמשך להוכחת מידת הנזק שנגרם כתוצאה מהנפילה ועלות הטיפול בו.
שמירת תיעוד נוסף
 • תלושי שכר לשכירים או דו"חות למס הכנסה ומע"מ לעצמאים: יש לשמור את כולם, החל מהתקופה שלפני הנפילה. באמצעותם ניתן יהיה להוכיח היעדרות מהעבודה ופגיעה במצב הכלכלי, כתוצאה מהנפילה.
 • הוצאות אחרות: אדם שנפל ברחוב עשוי להזדקק, בתקופת ההחלמה הראשונית ואף לאחריה, לעזרה נוספת בבית, בין אם עזרה בתשלום או עזרה מקרובים, להתאמת הבית לצרכיו באמצעות אביזרים שונים ועוד. כמו כן, עלולות להיגרם לו הוצאות רבות על תחבורה (תשלום למוניות, או עבור דלק וחנייה), בשל הצורך להגיע לטיפולים הרפואיים השונים ובמיוחד אם הוא מתקשה בהליכה, כתוצאה מהנפילה. יש לשמור את כל הקבלות בגין הוצאות אלה, על מנת שניתן יהיה לתבוע החזר עליהן בבוא היום. בנוסף, עצם קיומן של הוצאות כאלה עשוי לסייע להוכחת חומרתן של הפציעות שנגרמו כתוצאה מהנפילה.
ממי ניתן לתבוע פיצוי?
תביעת רשלנות כלפי העירייה
כל עירייה או רשות מקומית אחרת מחויבת כלפי הצועדים ברחובותיה לדאוג לתקינות המדרכות וניקיונן, כמו גם לניקוז תקין, להסרת מכשולים ולתאורה מתאימה. אמנם לא ניתן לדרוש מהעירייה לתקן כל סדק קל ולשמור על הדרכים כשטח סטרילי, אך בהחלט ישנם סוגים של מכשולים שאי הסרתם מהווה התרשלות מצד הרשות המקומית.
כאשר אדם נפל ונחבל כתוצאה מאותה התרשלות של הרשות המקומית, באפשרותו לתבוע ממנה פיצוי על הנזקים שנגרמו לו. דוגמאות למצבים כאלה הינן למשל סדקים גדולים, אבני ריצוף משוחררות על המדרכה, בורות גדולים, העדר תאורה ברחוב בשעות החושך, ביוב או שלוליות גדולות שאינן מנוקזות, באופן שגורם להחלקה, אי פינוי אשפה וכדומה.
ביטוח תאונות אישיות לתלמידים
בהתאם לחוק הבריאות הממלכתי, כל התלמידים במוסדות חינוכיים בישראל מבוטחים בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. פוליסה זו חלה על התלמיד במשך 24 שעות ביממה, בכל ימות השנה ובכל מקום בו הוא נמצא, גם אם נפל בדרך שאין לה כל קשר לבית הספר שבו הוא לומד.
לכן, אם תלמיד במוסד חינוכי נופל ברחוב, הוא והוריו יכולים לתבוע באמצעות הפוליסה פיצוי עבור הנזקים הבאים:
 • מוות.
 • נכות צמיתה.
 • נכות זמנית.
 • החזר הוצאות בגין אמצעי עזר רפואיים.
 • פיצוי להורה שנפגע במסגרת השתתפות בפעילות בבית הספר שבו לומד התלמיד.
 • תאונת שיניים.
פיצוי זה יתווסף לפיצוי שעשוי להתקבל בתביעת הרשלנות שתוגש כנגד העירייה. הורים רבים אינם מודעים לעצם קיומה של הפוליסה ולכן נושאים בעצמם בעלויות הטיפול בילדיהם הקטינים שנפלו ברחוב. אולם, סכום הכסף שעשוי להתקבל מהפוליסה יכול לסייע מאד לתלמיד ולהוריו, שבוודאי נגרמו להם נזקים כספיים רבים בעקבות הנפילה.
תביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי
אם אדם נפל במהלך עבודתו, בדרך לעבודה או בדרך חזרה ממנה, באפשרותו להגיש תביעה לקבלת דמי פגיעה למוסד לביטוח לאומי. דמי פגיעה מהווים פיצוי חלקי עבור הפסד ימי עבודה בתקופה שבה אדם לא היה כשיר לעבודה, עד לתקופה מקסימאלית של 91 יום. ככל שהפציעות שנגרמו כתוצאה מהנפילה הותירו אצל הנפגע נכות קבועה, או נכות זמנית לתקופה ארוכה מ-91 יום, באפשרותו להגיש בהמשך גם תביעה לקבלת גמלת נכות.
כיצד נקבע סכום הפיצוי?
סכום הפיצוי לו זכאי הנפגע נגזר מדרגת הנכות שנותרה לו, כתוצאה מהנפילה, בשקלול עם גורמים נוספים כגון גיל, מצב רפואי קודם, תחום עיסוק ועוד. דרגת הנכות נקבעת על ידי מומחים רפואיים בתחומים רלוונטיים שונים, למשל אורתופד, רופא שיניים, נוירולוג ועוד.
כל ניזוק המגיש תביעה לבית המשפט נדרש להגיש עם תביעתו חוות דעת של מומחים רפואיים מטעמו, על מנת להוכיח את טענותיו הרפואיות לגבי חומרת הפציעות שלו. בנוסף, ייתכן שבהמשך ההליך המשפטי הוא ייבדק על ידי מומחים רפואיים נוספים, הן מטעם הנתבע והן מטעם בית המשפט, שיתנו חוות דעת משלהם לגביו.
על מנת לקבוע מה דרגת הנכות שנגרמה לניזוק כתוצאה מהנשיכה, המומחים הרפואיים יבדקו אותו ויעיינו בתיעוד הרפואי שלו. משכך, כפי שהוסבר קודם לכן, ישנה חשיבות עליונה לשמירת כל המסמכים והתיעוד הרפואי החל מיום הנפילה, לרבות צילומים של הפציעות.
לאחר קבלת חוות הדעת, יקבע בית המשפט מה הפיצוי לו יזכה הנפגע בשל כל אחד מראשי הנזק הרלוונטיים: הוצאות רפואיות אל מעבר לסל הבריאות, הוצאות עבור עזרת הזולת, הוצאות בשל ניידות, הוצאות להתאמת דיור, הפסדי שכר לעבר, אבדן כושר השתכרות בעתיד וכן כאב וסבל.
איך אפשר לעזור לסיכויי התביעה ולוודא שיתקבל סכום הפיצוי המקסימאלי?
ראשית, כמו שכבר נכתב כאן מספר פעמים - חשוב להקפיד על קבלת טיפול רפואי מתאים ועל שמירת כל התיעוד הרלוונטי.
שנית, יש להיזהר מחקרים מטעם חברת הביטוח של העירייה. מדובר בעובדים של חברת הביטוח, אשר מבטחת את העירייה, שכל תפקידם הוא לנסות ולמזער את סכום הפיצוי שישולם לאדם הנפגע כתוצאה מנפילה ברחוב. לכן, הם ינסו בכל דרך להוכיח שהפציעות שנגרמו כתוצאה מהנפילה הן מינימאליות, אם בכלל. החוקרים לא תמיד יציגו את עצמם, על אף שהם חייבים. הם עשויים לטעון שהם נציגים של המוסד לביטוח לאומי, שכנים, סוקרים, שליחים ועוד, כיד הדמיון הטובה.
הכלל עבור הנפגע והקרובים אליו הוא שיש להימנע לחלוטין מכל מגע עם החוקרים: לא להכניס אותם הביתה, לא לשוחח איתם, אפילו לא לתת להם לשתות כוס מים. כמו כן, יש לנקוט במשנה זהירות בכל יציאה מהבית או כשנמצאים במקום שבו מצלמים ומתעדים אותנו. לבסוף, מומלץ מאד ואף חיוני לסגור, לפחות באופן זמני, את כל הפרופילים ברשתות החברתיות השונות (פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, מקושרים וכדומה). פרופילים אלה מכילים המון תמונות ומספקים המון מידע בלחיצת כפתור פשוטה, מידע שעלול להזיק מאד לסיכויי התביעה.
ולבסוף, בשל מורכבותו של הטיפול בתביעות מסוג זה, אל מול מספר גורמים שונים, כגון רשויות מקומיות, חברות ביטוח, המוסד לביטוח לאומי ובית המשפט, מומלץ מאד לפנות בהקדם האפשרי לייעוץ משפטי, אצל עורך דין המתמחה בתביעות נזיקין בכלל ובנפילות ברחוב בפרט. עורך הדין ינחה את הניזוק אילו מסמכים יש לשמור, על מנת להוכיח את טענותיו, יסייע לצמצם את משך זמן הטיפול בעניינו ויאפשר לו למקסם את זכותו לפיצוי, מכל הגורמים הרלוונטיים.
 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus