תאונה ללא ביטוח

דף הבית >> שאלות ותשובות >> תאונת דרכים >> תאונה ללא ביטוח
תאונה ללא ביטוח- "קרנית"

מה קורה כאשר התרחשה תאונה מסוג "פגע וברח" ונפגע הולך רגל שאינו יודע איזה רכב פגע בו?
מה קורה כאשר נפגע אדם, מרכב שנהגו נהג ללא בטוח חובה?

לשם כך הוקמה "קרנית"- שהינה תאגיד ציבורי שהוקם מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה- 1975.
חלק מפרמיית ביטוח החובה מופרש לקרן, למימון פעולותיה.
 
קרנית מטפלת בנזקי גוף בלבד, ומפצה נפגעי תאונות דרכים, ותלויים (בני הזוג, ילדים והורים) לנפגע שמצא את מותו בתאונת דרכים, שאין בידם לתבוע מבטח היכול לפצותם על הנזק והסבל שנגרמו להם, זאת במקרים המנויים בחוק והבולטים בהם:
  1. נפגעי תאונות "פגע וברח"- תאונה בה זהות הנהג הפוגע אינה ידועה, לדוגמא, תאונת דרכים בה נפגע הולך רגל וכאשר פרטי הרכב הפוגע אינם ידועים. יצוין כי הנטל להוכיח שאכן אירעה תאונת דרכים מוטלת על הנפגע, לכן, לאחר תאונה מסוג זה, חשוב להתייעץ עם עורך דין במהירות האפשרית, על מנת שיתן הנחיות לנפגע, כיצד יוכל להוכיח שאכן ארעה התאונה, גם אם זהות הפוגע אינה ידועה.
     
  2. נפגעים בתאונה, אשר לנהג הפוגע אין בטוח חובה, בשל אי תשלום הפרמיה, זכאים לתבוע את "קרנית".
     
  3. נפגעים מרכב שהיה נהוג ע"י נהג חסר רשיון נהיגה, נהג שנהג בזמן שלילת רשיון, נהג ברכב גנוב, במקרים אלו, הנפגעים רשאים להגיש את התביעה כנגד "קרנית" בגין נזקי הגוף.
     
  4. לעיתים עלול אדם לנהוג ברכב של אחר (כגון ברכב של מעסיק או של חבר) כאשר הבעלים של הרכב התיר לנהג לנהוג בו אולם הרכב אינו מבוטח כראוי, או רכב שנעשה בו שימוש בניגוד לתנאי הפוליסה, כגון, הסעה בשכר. במצב דברים זה, היה ומתרחשת תאונת דרכים רשאי הנהג לתובע את קרנית ובלבד שיוכיח שהוא לא ידע כי הרכב אינו מבוטח וכי לא היה עליו לדעת בנסיבות העניין שהרכב אינו מבוטח. המבחן האם היה על הנהג לדעת על-כך שהרכב אינו מבוטח תלוי בנסיבות המקרה.

יצויין, שלאור הצורך להוכחת ארוע התאונה, שמוטל על הנפגע, מומלץ להתייעץ עם ערוך דין מנוסה בתחום הנזיקין, שכן עליו ליתן לנפגע הנחיות, כיצד לפעול, ואיך לאסוף מהמידע שיש ברשותו פרטים על התאונה. 
 
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין     •    הצהרת נגישות
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus