תאונת טרקטורון

דף הבית >> שאלות ותשובות >> תאונת דרכים >> תאונת טרקטורון
טרקטורון 

הוא כלי תחבורה פתוח בעל ארבעה גלגלים שהנהיגה בו היא באמצעות כידון והישיבה עליו בתנוחת רכיבה, בדומה לאופנוע. בעברית נקראים כלי רכב אלה בשם "
טרקטורון" בגלל גלגליהם המזכירים את אלה של טרקטור. מקורו של הטרקטורון בתור כלי רכב חקלאי, אך כיום משתמשים בו רבים כרכב פנאי.
החוק בישראל קובע שכדי לנהוג בטרקטורון, על הנהג להחזיק ברישיון נהיגה על טרקטור, והגיל המינימאלי הנדרש לצורך קבלת רישיון נהיגה על טרקטורון הוא 17 שנים.
החל מ- 31 ביולי 2007 קבע משרד התחבורה שהנסיעה על טרקטורוני משא מסוג מיול, ריינג'ר וטומקאר בכביש, תוגבל לבעלי רשיון נהיגה לרכב פרטי בלבד. כלומר, על פי התקנה תאסר הנהיגה על טרקטורון משא בכביש למי שגילו מתחת ל- 17. עד כה ניתן היה לנהוג בכלי רכב אלה כבר מגיל 16. מהירות הנסיעה על הטרקטורון הוגבלה ל- 40 קמ"ש, במקום 50 קמ"ש כיום. עם זאת, התקנה מאפשרת לבני 16 ומעלה להשתמש בטרקטורון משא ככלי עבודה חקלאי או בשטחים פתוחים וזאת בכפוף להוצאת רשיון נהיגה על טרקטור. ניתן יהיה לנהוג בכביש לבעלי רשיון על טרקטור רק לשם חצייתו או כאשר הנסיעה היא בכביש שבתחום מושב או קיבוץ.
תאונה בטרקטורון היא תאונת דרכים!!!חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 קבע שתאונת דרכים הינה: "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". לפיכך, הנפגעים בתאונות דרכים עם טרקטורון זכאים לקבל פיצוי על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. לרבות פיצוי עם הנזק נגרם בעת הכניסה והיציאה מהטרקטורון.
בישראל מיועדים טרקטורונים לנסיעה בשטח לא סלול, ועל פי חוק נסיעתם בכביש אסורה (חציית כבישים בלבד, מותרת). הסיבה לכך נובעת מהעדר סרן דיפרנציאלי בטרקטורון המגדיל את הסיכוי להתהפכות בזמן פניה על דרך סלולה. הטרקטורון הפך לכלי תחבורה פופולרי בקרב הצעירים בהתיישבות החקלאית עקב העובדה שניתן להוציא רישיון נהיגה עבורו בגיל 16. לכן, הרוכבים בו הצעירים, שאינם בעלי נסיון בנהיגת שטח, יכולים להיפגע קשות בתאונה, ואף יכולה להיגרם תאונת דרכים קטלנית.
על פי חוקי התעבורה כל כלי רכב ממונע על פני הקרקע ומשמש לתחבורה יבשתית, חייב בנשיאת תעודת ביטוח חובה בתוקף. תעודה זו באה להבטיח כי במידה והרכב היה מעורב בתאונת דרכים, המעורבים בתאונה שנפגעו יזכו לכיסוי הטיפול הרפואי והשיקומי הנדרש. כאשר מדובר בטרקטורונים ורכבי שטח אחרים, המצב הוא לעתים סבוך מעט יותר. חברות הביטוח שהן חברות פרטיות, נוטות לעתים קרובות לסרב לבטח את הטרקטורון בביטוח חובה ומקיף, בתואנה שמדובר בכלי רכב מסוכן ובעל סיכון גבוה לגניבה.
 

הסיכוי לפגיעה גופנית של הרוכב בטרקטורון גדולה בהרבה מזה של מי שנוהג ברכב. הרוכב על טרקטורון נוסע ללא שלדת רכב חיצונית המגינה עליו מפני פגיעה. בנוסף, השימוש העיקרי הנעשה בטרקטורון כיום הוא לנהיגה בשטח רווי מכשולים וסכנות. לעתים קרובות השימוש בטרקטורון נעשה על ידי בני נוער או מטיילים הרוכבים בו ללא ניסיון רב, אינם מודעים ליכולותיו וגבולותיו של הכלי, ומתקשים להתמודד עם הכלי בתנאי שטח קשים ומשתנים.


על כן חברות ביטוח רבות מבטחות את הטרקטרונים תחת מגבלות של הגדרת נהג באופן שמי. למנוע מצב שבו כל אחד יוכל לעשות סיבוב על הטרקטורון ובמקרה של נזק לתבוע את חברת הביטוח, כאשר הביטוח מגדיר מי הוא הנהג המורשה לנהוג ברכב, הביטוח למעשה אינו מכסה מקרים בהם נהגים שאינו הנהג המורשה נוהגים בכלי הרכב. טרקטורונים רבים משמשים ככלי רכב לתיירות פנים, מושכרים לצורך טיולי טרקטורונים למשפחות ובני נוער. טרקטורון המכוסה בפוליסת ביטוח חובה בהגדרה שמית לבעל הטרקטורון למעשה אינו כולל כיסוי עבור נוסעי ונהגי הטרקטורון שאינם הבעלים המורשים.
לעתים קרובות, בעלי הטרקטורונים אינם מסוגלים לבטח את הטרקטורון בחברות הביטוח ה"רגילות" והם נאלצים לפנות לתאגיד "הפול". תאגיד ה"פול" מחוייב לבטח בביטוח חובה כל כלי רכב שהוא, וכל נהג שהוא.

כאשר יש תאונה ולא היה לטרקטורון ביטוח, ניתן לפנות ל"קרנית".

מה לעשות לאחר תאונת טרקטורון?
כאמור, תאונה בטרקטורון הינה ככל "תאונת דרכים" ויש לפעול על פי המדריך לנפגע בתאונת דרכים.
אם מדובר בטרקטורון שכור, יש לקבל ולרשום את הפרטים של פוליסת ביטוח החובה של הטרקטורון, וכן מומלץ לצלם את הטרקטורון אם נגרם לו נזק או אם התהפך.
לאחר מכן, יש לפנות עם כל המסמכים והפרטים, לעורך דין מתמחה בתחום הנזיקין ותאונות דרכים, לרבות תאונת טרקטורון. 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus