תסמונת התעלה הקרפלית

דף הבית >> שאלות ותשובות >> תאונת עבודה >> תסמונת התעלה הקרפלית
CTS- תסמונת התעלה הקרפלית

פגיעה בעבודה, המזכה בגמלאות נפגעי עבודה, היא תאונת עבודה או מחלת מקצוע, כהגדרתן בחוק הביטוח הלאומי. על פי החוק, ניתן להכיר גם בפגיעות בעבודה אשר התפתחו לאורך זמן ולא באירוע בודד. ליקויים בריאותיים כאלה הן תוצאה של חשיפה מתמשכת לפגיעות זעירות, שרק בהצטרפן, גרמו לנזק. כך ניתן למעשה להעניק זכויות ביטוחיות המוקנות לנפגעי עבודה, אף לעובד אשר חלה במחלה, כתוצאה מתנאי עבודה, אף שהמחלה אינה מופיעה ברשימת המחלות המוגדרות כ"מחלות מקצוע".
תסמונת מנהרת שורש כף היד או תסמונת התעלה הקרפלית (באנגלית: Carpal tunnel syndrome) היא תופעה של הירדמות, תחושת עקצוץ או אף כאב בשורש כף היד. 
תופעה זו, המלווה בתחושת נימול, יכולה להקרין ליד כולה, אך עיקר הכאב הוא באגודל ובשלוש האצבעות הקרובות לו. תופעה זו יכולה להיגרם כתוצאה מפציעת מאמץ חוזרנית, למשל הנובעת מתפעול מחשב בזמן העבודה, כתיבה מרובה, השחזה, שיוף, ליטוש יהלומים וכיו"ב. על מנת ניתן להכיר בפגיעה מסוג זה בביטוח לאומי כ"מחלת מקצוע", יש להוכיח כי מחלה זו התפרצה בגוף העובד עקב אופי ותנאי העבודה.

כך לדוגמה, קלדנית אשר חלתה בפרקי ידיה לאחר עבודה רבת שנים במקצועה. במידה שעבודת ההקלדה גורמת לפגיעות זעירות לפרקי היד המצטברות לכדי המחלה רק לאחר שנים של עבודה וזהו הגורם למחלתה, הרי שתוכר כנפגעת עבודה.

לצורך הוכחה שתסמונת התעלה הקרפלית, נגרמה בשל פגיעה בעבודה, על הנפגע להוכיח:
1.               נזק- לנפגע נגרמה נכות.
2.               אופן גרימת הנזק-במסגרת עבודתו הנפגע ביצע תנועות שחוזרות על עצמן, בידיו, בתדירות גבוהה.
3.               קשר סיבתי- מומחה רפואי קבע שהתנועות החוזרות גרמו לפגיעה.

כדאי להיוועץ בעורך דין המתמחה בתביעות נזיקין על מנת לבדוק אפשרות לפיצוי כספי וייצוג גם למול הביטוח הלאומי ומול המעביד.
 

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus