תשלום תכוף

דף הבית >> שאלות ותשובות >> ניהול תביעת תאונת דרכים >> תשלום תכוף
תשלום תכוף- מי אני??
לפגיעה הפיזית והנפשית בתאונת דרכים, יש השלכות כלכליות עצמות, שכן מתווספות  לנפגע הוצאות כספיות משמעותיות. כמובן, שככל שפציעה חמורה וקשה יותר, ההוצאות גבוהות יותר, במיוחד אם הנפגע נאלץ להתאשפז במשך זמן ממושך בבית חולים, אין ספק שיש לו הוצאות רבות בגין האשפוז, אוכל, חניונים, נסיעות של בני משפחה ועוד. גם לנפגע שלא התאשפז בבית חולים, ישנן הוצאות רבות כגון, סיעוד, עזרה בבית, עזרים רפואיים, תרופות, נסיעות במוניות, הפסד ימי עבודה, אי קבלת משכורת. פעמים, לוקחות שנים רבות, עד שמסתיים הטיפול המשפטי בתביעה, במיוחד כאשר מדובר בפגיעה רב מערכתית, הדורשת מינויים של מספר מומחים. תקופה זו, עד אשר נפגע מקבל פיצוי, במיוחד בנפגע שלא חזר לעבודתו, הינה תקופה בה הוא יכול להיפגע קשות מבחינה כלכלית, שכן ללא משכורת, אין לו ממה מפרנס את משפחתו, אין לו כספים לצורך טיפול רפואי לשיקומו. כן, תקופה זו יכולה לגרום לתסבוכת כלכלית, ממנה יהיה קשה לו לצאת, גם לאחר קבלת הפיצוי.במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הותקנו תקנות שנתנו פתרון לבעיה זו. תקנות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (תשלומים תכופים), התשמ"ט-1989, קובעות שהנפגע זכאי לקבל מחברת הביטוח תשלומי ביניים (תשלומים תכופים). 
התשלום התכוף ניתן לנפגע על מנת לכסות את הוצאות צרכי המחיה וצרכי הסיעוד, שלו ושל בני משפחתו כתוצאה מהתאונה. התקנות אף ניסו להתחשב כמה שיותר בנפגע וקבעו שמרגע שהנפגע פונה לחברת הביטוח בדרישה לקבלת תשלום תכוף, חייבת חברת הביטוח להעביר לו את התשלום תוך 60 יום, ואם לא כן, יכול הנפגע לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת תשלום תכוף. לאור האפשרות המהירה לקבלת פיצוי, מומלץ להתייעץ בדחיפות עם עורך דין, על מנת שיפנה לחברת הבטוח בדרישה לקבלת תשלום תכוף כמה שיותר מהר, שכן גם 60 ימים לאדם שנפגע, ללא משכורת וללא עזרה, כאשר ההוצאות רבות, יכולים להוות קושי רב. בנוסף, עורך הדין נותן לנפגע הנחיות על מנת והבקשה לתשלום תכוף, תהיה שלמה, ברורה ואפקטיבית, והנפגע יוכל לקבל את מלוא זכויותיו. לדוגמא, על הנפגע לשמור את כל הקבלות הרלוונטיות ולצרפן לבקשה, גם קבלות שנראות לנפגע פעמים כשוליות, לא חשובות ולא משמעותיות (כוס קפה שהוא קונה לעצמו בבית חולים) הינן משמעויות וחשובות לבקשה לתשלום התכוף. בנוסף, עורך הדין נותן לנפגע הנחיות, אלו דברים יש לרשום בתעודת השחרור או במכתב מרופא, לדוגמא, צורך בעזרים ככסא גלגלים, הליכון, צורך בסיעוד, עזרה והשגחה בבית.

משיקולים אסטרטגיים שונים, הפוגעים בהמשך בניהול התיק, חברות הבטוח נמנעות לפצות בסכומים גבוהים בהליך ה"תשלום התכוף", גם אם יש צורך אמיתי בקבלת כספים אלו, ולכן חשוב להגיש בקשה מסודרת, מובנת, אליה יצורפו כל הקבלות והאישורים הרלוונטים בדבר הצרכים של הנפגע.

חשוב לזכור!!! כל סכום שישולם לנפגע בהליך ה"תשלום התכוף" יקוזז מסכום הפיצוי הכולל אותו יקבל הנפגע בסוף ההליך. לכן, את הכספים שמקבל נפגע עבור "תשלום תכוף" יש להוציא בחכמה, ולהשקיע אותם בשיקומו וריפויו.

אילו קבלות על נפגע לשמור לצורך הבקשה לתשלום תכוף?
לשאלה הזאת יש תשובה אחת- את כל הקבלות.
גם קבלות שנראות בעיני נפגע, שוליות ולא חשובות ולא קשורות להליך, יש לשמור ולהביא לעורך הדין. עורך הדין, הוא אשר יערוך בהם סדר, ויחליט אלו מהם הוא מצרף לבקשה.

ובכל זאת, אלו קבלות צריך לשמור?
א.    נסיעות- מוניות, חניונים, דלק, אמבולנס.  
ב.     אוכל- קבלות מהסופר, קבלות עבור אוכל שנקנה בבית חולים.
ג.       בגדים- פעמים בשל פגיעה נפגע צריך לקנות חולצות גדולות ממידתו, נעלים, כפכפים.
ד.     השכרת טלויזיה בבית חולים.
ה.    קבלות עבור רכישת תרופות, רכישת עזרים רפואיים, קבלת טיפול פרטי, קבלות עבור הטיפול בקופת חולים.

על פי מה בית המשפט פוסק את גובה התשלום התכוף?
בית המשפט לוקח בחשבון מספר שיקולים בבואו לפסוק תשלום תכוף והם:
-         הכנסתו של הנפגע לפני התאונה.
-         ההפסדים בפועל.
-         ההוצאות שנגרמו לו בעקבות התאונה (ראו לעיל, בסעיף הקבלות).

מה להביא לצורך הפגישה עם עורך הדין, לצורך הכנת בקשה לתשלום תכוף?
-         רשיון נהיגה.
-         פוליסת בטוח של הרכב.
-         רשיון רכב.
-         תעודת זהות (על מנת להראות את מספר הנפשות במשפחה).
-         תעודת משטרה.
-         תלושי שכר הקודמים לתאונה (עדיף 12 תלושים אחרונים).
-         מכתב שחרור מבית החולים או דו"ח זמני, אם הנפגע עדיין מאושפז.
-         כל תיעוד רפואי נוסף שברשותו.
-         קבלות- פורט לעיל. 
-         כל תיעוד ו/או קבלות אודות ההוצאות החודשיות- מים, חשמל, ארנונה, ועד בית, גז, טלפון, פלאפון.
-         כל תיעוד על עזרה ו/או סיעוד שנלקחו לנפגע.  

קישורים

  

להתייעצות ללא התחייבות

מלא את הטופס ונחזור אליך בהקדם
  
המידע באתר "תאונה" הינו מידע כללי ואינו מידע מחייב.  הזכויות המחייבות נקבעות ע"פ חוק, תקנות ופסיקות בתי המשפט.   השימוש במידע אינו בא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין וכל פעולה שנעשית על פי המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.    השימוש באתר זה אינו יוצר יחסי עורך דין לקוח בדרך כלשהי.
© כל הזכויות שמורות - משרד עורכי דין פינקלשטיין
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus